Vai vaļasprieki apdraud jūsu finanses?

Vaļasprieks ir kauts kas, ko mēs darām savam priekam. Būtībā tas ir kaut kas līdzīgs izklaidei, taču, kad runa ir par savu vaļasprieku finansēšanu, tad nereti cilvēki ir daudz dāsnāki, jo uzskata, ka hobijs ir drīzāk pamata nepieciešamība, nevis luksuss no kura var viegli atteikties. Tiesa, hobiji ir ļoti svarīgi cilvēka pašizaugsmei. Tie palīdz produktīvi aizpildīt brīvo laiku un palīdz cilvēkiem izpausties, taču tie nereti ir arī ļoti dārgi. Cilvēki pat ņem kredītus un taupa uz svarīgākām izdevumu kategorijām, lai varētu sponsorētu savas nodarbes un tas nudien nenāk par labu personīgajām finansēm. Cik tad būtu adekvāti tērēt saviem vaļaspriekiem un ko darīt, lai šie vaļasprieki neapdraudētu jūsu finanses?

Vaļasprieki ir ļoti dažādi, līdz ar to arī izmaksas par tiem atšķiras. Ir tādi vaļasprieki, kas neprasa gandrīz nekādus ieguldījumus, piemēram, atsevišķi sporta veidi. Ir vaļasprieki, kuriem ir lieli sākotnējie ieguldījumi, piemēram, fotografēšana un ir arī hobiji, kas prasa nepārtrauktus ieguldījumus, piemēram, dažādu priekšmetu kolekcionēšana, ceļošana vai dažādi rokdarbi. Ja esat izvēlējies kādu no hobijiem, kas prasa patstāvīgus finanšu ieguldījumus, jums noteikti ir jāizvērtē, kādas summas tam varat atļauties novirzīt.

Lai to saprastu, vispirms ir jāaprēķina, cik tad īsti mēnesī tērējat savam hobijam un kādu daļu no kopējiem ienākumiem tas sastāda. Hobiju tomēr jāskaita vienā izdevumu kategorijā pie izklaidēm un kopā izklaidēm un atpūtai vajadzētu tērēt ne vairāk kā 20% no saviem ienākumiem. Tātad, ja nekādām citām izklaidēm savu naudu nenovirzāt, hobijam varat atvēlēt 20% no ienākumiem, bet ja tērējat naudu arī citām, mazāk svarīgām lietām, šim skaitlim jāsarūk. Ja savam hobijam tērējat mazāk kā norādīts, tad viss ir kārtībā un jūsu hobijs jūsu finanses neapdraud, savukārt, ja tērējat vairāk, jums vajadzētu domāt par to, kā šo summu samazināt vai arī kā gūt naudu sava hobija sponsorēšanai.

Taupīt naudu uz hobijiem cilvēki bieži vien nevēlas, jo tā ir viņu sirdslieta un ja to never pilnībā izbaudīt, tad tas nav tā vērts, tomēr nevar hobiju vērtēt augstāk par savu finansiālo stabilitāti un drošību. Meklējiet lētākas alternatīvas vai pilnībā izmainiet sava vaļasprieka būtību, lai tas kļūt lētāks. Īsāk sakot – ja tērējat pārāk daudz naudas savam hobijam, ir jādomā, kā šos tēriņu samazināt, vai no hobija jāatsakās vispār.

Vēl viens variants ir mēģināt nopelnīt mazliet naudas ar savu vaļasprieku un pēc tam ar iegūto naudu to sponsorēt. Piemēram, ja jums patīk rokdarbi, viegli varat pārdot savus darbus, bet ja jūsu hobijam nav noteikts gala darbs, varat mācīt citus un pasniegt privātstundas. Ja jums ir kāds specifisks vaļasprieks, ar ko nopelnīt īsti neizdosies, tad nāksies vien domāt, kā rīkoties, lai hobijs nesabojā jūsu finansiālo situācija un nekļūst par šķērsli nodrošināt labu finansiālo situāciju arī nākotnē.

Kopumā jāsaka, ka uz vaļaspriekiem ietaupīt nereti ir ļoti grūti. Piemēram, ja trenējaties kādā dārgā sporta veidā, diez vai gribēsiet pāriet uz mazāk profesionālu līmeni un ja fotografējat, diez vai jūs apmierinās lētāka tehnika, tomēr nedrīkst ar pieturēties pie kaut kā, ko neverat atļauties. Kredīti un taupīšana uz pamata vajadzībām nav risinājums, tāpēc, ja neverat atļauties sponsorēt savus vaļaspriekus, ir jāmeklē citi veidi, kā pavadīt savu brīvo laiku un izpausties.

Dalīties: