Būt uz viena viļņa ar savu partneri finanšu jautājumos

Kad esat nokļuvis pieaugušo pasaulē un pelnāt paši savu iztiku ar lieliem panākumiem, jūs beidzot varat darīt visu, ko vien vēlaties ar savu pašu nopelnīto naudu. Ja vēlaties, iztērējiet to visu vienā vilcienā uz jaunākajiem sīkrīkiem un dizaineru modes apģērbiem, vai arī izvēlaties to pataupīt lietainākām dienām. Jūsu nauda – jūsu lēmumi. Nekas īpašs, vai ne? Jā, taču izņemot tas gadījumus, kad savu pieaugušo dzīvi esat ieplānojis dzīvot kopā ar vēl kādu – jūsu partneri, kuram var būt pilnīgi atšķirīga pieeja finansēm nekā jums.

Ja jūsu finansiālās labklājības uzturēšanas idejas ir radikāli atšķirīgas, kā jūs varat pārliecināt savu partneri pamēģināt tieši jūsu ieņemto nostāju? Viens no visvairāk nomācošajiem aspektiem savu un ģimenes finanšu pārvaldīšanā ir brīdis, kad jūsu partneris nepiedalās vai atsakās piedalīties šādās diskusijās. Tas ir vispārzināms fakts, ka būt uz viena viļņa ar savu partneri finanšu jautājumos ir viens no harmoniskas kopdzīves pamatnoteikumiem.

Jūs varbūt esat iecerējis aiziet pensijā jau piecdesmit gadu vecumā, savukārt, jūsu sieva vienkārši kāro jaunāko “Guess” zīmola somu savā dzimšanas dienā. Vai arī, ja jūs esat sieviete, jūs, iespējams, vēlaties būt pilnībā finansiāli nodrošināta šeit un tagad, lai samazinātu jebkādu stresu, savukārt, jūsu vīram ir lielāka interese šogad iegādāties jaunāko BMW markas automašīnu. Mēs visi zinām, ka naudas jautājumi ir viens no galvenajiem laulības šķiršanas un attiecību izbeigšanas iemesliem. Un neatkarīgi no tā, vai esat precējies vai nē, kopīgu finanšu pārvaldība kā pārim var būt ārkārtīgi sarežģīts process. Pāris sastāv no diviem dažādiem cilvēkiem, kuri nāk no divām dažādām ģimenēm un tradīcijām. Mums visiem ir dažādi naudas stāsti, tāpēc ir tikai normāli, ka mēs reaģējam atšķirīgi uz dažādiem finanšu jautājumiem: ikdienas tēriņi, hipotēkas, ātrie kredīti, budžets u.c. Mūsu prioritātes un motivācija var krietni atšķirties, taču tas nenozīmē, ka mēs nevaram atrast kopsaucēju, kas izvestu mūs abus uz kompromisa takas un nodrošinātu finanšu brīvību kā katram individuāli, tā kā ģimenei kopā.

Tālāk apkopotie un norādītie soļi sniegs jums nepieciešamos norādījumus un padomus, kā nokļūt uz viena viļņa ar savu partneri finanšu jautājumos, un lai tas būtu kaut kas, ko jūs abi vēlaties.

Solis Nr.1:  Uzziniet, kas finanšu jomā motivē jūsu partneri.

Budžeta plānošana tikai budžeta sastādīšanas dēļ vien ir bezjēdzīga. Jums ir jābūt izvirzītiem konkrētiem mērķiem. Un vēl svarīgāk – jums ir jābūt izvirzītiem tādiem mērķiem, kas spēj motivēt jūs abus. Jauna automašīna? Atvaļinājums? Iespēja agrāk doties pensijā? Globāli šie visi ir lieliski mērķi, bet jums ir jāiziet uz konkrētām detaļām, lai tās būtu pietiekami materiālas un tajās būtu spēks. Kāds tieši būs šis atvaļinājums? Kur jūs dosieties un cik ilgi? Vai mēs ceļosim ar rokas bagāžu un iegādāsies jaunus apģērbu galamērķī? Piešķiriet mērķu plānošanai un sasniegšanai zināmu satraukumu. Atzīmējiet plānoto datumu kalendārā. Sastādiet budžeta plānu, kas palīdzēs jums sasniegt šo mērķi un tajā pašā laikā nepārsniegt līdzekļus. Piemēram, ja jūs dzīvojat no algas līdz algai, tad jums ir jāatrod veidi, kā ietaupīt naudu šī ceļojuma īstenošanai. Vai jūs ēdat ārpus mājas pārāk bieži? Tad jums jāierobežo šīs reizes, lai efektīvi iekrātu ceļojumam. Iespēju ir bezgalīgi daudz, bet jums ir jāķeras pie sarunām, lai uzzinātu par lietām, kas jūs abus motivē. Budžeta veidošana pati par sevi nav mērķis. Budžets ir līdzeklis, lai sasniegtu mērķi, tāpēc pirmais solis ir atrast gala mērķi.

Solis Nr.2:  Izvairieties no lietām, kas jūsu partneri motivē.

Tikpat svarīgi kā zināt, kas motivē jūsu partnerī, ir arī zināt, kas viņu pilnīgi noteikti un absolūti nemotivēs. Daži no piemēriem, ko jūsu partneris var uzskatīt par demotivatoru:

  1. Mācīt viņu lietot jūsu mīļāko budžeta aplikāciju. Jā, viedtālruņos viegli pieejamās budžeta aplikācijas tiešām padara budžetēšanu par vieglu nodarbi. Taču budžetēšanai pa priekšu vienmēr jāiet iemesliem un mērķiem. Tas ir tāpat kā nopirkt sporta zāles apmeklējuma karti jūsu partnerim, nemaz nepajautājot, vai viņš vispār vēlētos uz tādu sporta zāli vai treniņu doties. Tomēr, ja jūsu partneris ir pārliecināts, ka visas finanšu problēmas dabiski nokārtosies pašas no sevis, jums var rasties grūtības izveidot konstruktīvu diskusiju, jums ir jānorāda uz savu satraukumu
  2. Bakstīšana un nosodījums. Jūsu partneris nopirka patiešām ļoti dārgu, jaunu somu vai sīkrīku, kad bijāt ieplānojuši iekrāt naudu ceļojumam. Ko tagad? Atgriezieties atpakaļ pie mērķa, kāpēc jūs vispār plānojāt šādus taupības režīmus un uzdodiet vienkāršu jautājumu: Tiešām jauks pirkums! Bet kā tas ietekmē mūsu plānotā ceļojuma ietaupījumu mērķi? Šādā veidā jūs ļaujat savam partnerim sākt pašam domāt par veikto pirkumu attiecībā pret kopīgiem plāniem, īpaši nenorādot, kā viņi ir pārtērējuši jūsu budžetu un nelietderīgi izšķērdējuši naudu. Jūs zināt, ka partneris ir izputinājis budžetu, bet jūs tieši to tādā tekstā neesat pateikuši, jo bakstīšana un nosodījums tikai liks jūsu partnerim ieņemt aizsargpozīciju. Dažreiz ir nepieciešams uz izdarīto paskatīties no malas, lai atvērtu acis uz reālo situāciju

Solis Nr.3:  Atrodiet veidus, kā panākt kompromisu.

Ja jūs nevarat atrast kopīgu valodu kādā konkrētā jautājumā, tad jums ir jāpanāk kompromiss, kas vienā vai otrā veidā spēs apmierināt abas iesaistītās puses. Kompromiss ir jāatrod abiem (ne tikai jums vai partnerim). Vienam no jums, iespējams, būs jāiegulda mazliet vairāk, kamēr otrs, visticamāk, pastiprinās savu individuālo taupības režīmu. Vienam no jums, iespējams, būs jāpaveic krietni vairāk, lai izpildītu plānu, par kuru abi esat vienojušies. Savukārt, otram var būt nepieciešams pārtraukt čīkstēšanu un pukstēšanu un jādara viss, lai emocionāli atbalstītu savu partneri kopīga mērķa sasniegšanā.

Solis Nr.4:  Atrodiet veidos, kā padarīt šo procesu jautrāku.

Katram pārim ir jāstrādā kopā, lai uzvarētu un sasniegtu mērķus. Ātrākais un vienkāršākais veids, kā sasniegt savus kopīgos mērķus, ir sadarboties. Mērķi savā būtībā ir kā mazliet sarežģītākas problēmas. Tomēr budžetēšanai nav jābūt garlaicīgai. Kā jūs varētu padarīt šo procesu jautrāku? Pārvērtiet katru mazāko finanšu izaicinājumu par kopīgu spēli vai sacensībām.

Piemēram:

  1. Cik ātri jūs varat sakrāt 100 eiro
  2. Cik ātri jūs varat nomaksāt savas kredītkartes atlikumu
  3. Cik daudz nevajadzīgu lietu visā mājā jūs varat atrast un pārdot? Tas, kurš no pārdotā iegūst visvairāk līdzekļus – otram uzsauc vakariņas
  4. Cik daudz dienas jūs varat iztikt bez iepirkšanās (izņemot pārtikas un higiēnas preces)
  5. Cik daudz dažādos veidos jūs varat pagatavot rīsus, makaronus, pupiņas

Kad jums ir kopīgi mērķi un jūs strādājat kopā ar visām savām problēmām, jūs vairs neesat nostādīti viens pret otru, bet esat kā komanda. Un, tieši tāpat, kad jūs strādājat kopā, tas vairs nav tik garlaicīgs uzdevums, tas var kļūt par ļoti jautru spēli.

Dalīties: