Labākās budžeta plānošanas stratēģijas

Nav nekāds noslēpums, ka ātrākais ceļš uz finansiālo labklājību ir budžeta plānošana. Kaut gan budžeta plāna pamata doma ir viena, proti kontrolēt savu naudas plūsmu un padarīt to maksimāli efektīvu, veidi, kā to var izdarīt, ir daudz. Budžeta plānošana vienmēr sākas ar savu ienākumu un izdevumu pārskata izveidi un to optimizāciju, taču tālākā rīcība var atšķirties. Kad esat sapratis, cik varat tērēt katrai izdevumu kategorijai, jums ir vairākas iespējas, kā mēģināt to īstenot. Šeit būs dažas no tām.

Parastā stratēģija

Parastā jeb klasiskā stratēģija paredz to, ka jūs katra mēneša sākumā nosakāt, cik daudz naudas tērēsiet katrai izdevumu kategorijai un to, kas paliek pāri, pēc tam novirzāt uzkrājumiem. Tā ir visvienkāršākā stratēģija, kas tikai palīdz saplānot jūsu tēriņus. To, vai pie šī plāna jums izdosies pieturēties, nosaka tikai jūsu pašu gribasspēks. Jāatzīst gan, ka izmantojot šo metodi, cilvēki bieži pārtērējas un iekrājumiem beigās tiek novirzītas mazākas summas nekā plānots, jo nauda tomēr visu laiku ir brīvi pieejama un nekādas papildus motivācijas taupīt īsti nav.

Konvertu sistēma

Jau mazliet efektīvāka ir konvertu sistēma. Pamata ideja šai stratēģijai ir tāda pati kā klasiskajai stratēģijai, proti, mēneša sākumā tiek izplānots, cik daudz naudas kam drīkst tērēt, taču šajā gadījumā nauda arī reāli tiek sadalīta pa šīm izdevumu kategorijām. Pēc rēķinu nomaksas, pārējā nauda tiek izņemta laukā no bankas konta un salikta pa konvertiem. Pēc tam, veicot pirkumus, šī nauda tiek izmantota attiecīgajām izdevumu kategorijām. Šai metodei ir gan daudz plusu gan mīnusu. Lielākais pluss noteikti ir tas, ka jūs skaidri redzat cik daudz naudas jum ir atlicis katrai izdevumu kategorijai un tā ir daudz vieglāk kontrolēt pirkumus un nepārtērēties. Mīnuss ir tas, ka praktiski šī metode ir diezgan neērta. Galu galā, ne jau vienmēr vienā pirkuma reizē mēs pērkam tikai vienas kategorijas preces, turklāt, izmantojot šo metodi, konverti visu laiku jānēsā līdzi.

Nulles stratēģija

Ļoti efektīva ir nulles stratēģija. Principā, tā ir apgriezta klasiskajai stratēģijai. Šajā gadījumā, tiek uzkrāta nevis tā nauda, kas paliek pāri pēc visiem tēriņiem, bet gan jau iepriekš noteikta summa pašā sākumā tiek novirzīta uzkrājumu izveidei. Proti, saņemot algu, cilvēks nomaksā visus rēķinus un vēl veic konkrētas summas pārskaitījumu uz krājkontu (vai citādāk atdala uzkrājumiem paredzēto naudu). Pēc tam, visa nauda, kas paliek pāri, var tik pilnībā iztērēta pārējām izdevumu kategorijām. Sanāk, ka pāri pēc tam nekas nepaliek. Šādā veidā ir vieglāk panākt to, ka uzkrājumiem tiek novirzīta tik liela summa, cik sākumā plānots, jo izmatojot klasisko metodi, bieži sanāk pārtērēties.

Automatizācijas stratēģija

Ļoti līdzīga nulles stratēģijai ir arī automatizācijas stratēģija. Tā principā ir tāda pati, tikai rēķinu apmaksa un arī pārskaitījums uz krājkontu tiek automatizēti. Principā, cilvēks pats pārvalda tikai to summu, kas ir paredzēta ikmēneša pirkumu veikšanai. Lielākais pluss šai stratēģijai ir tāds, ka pašam nav īpaši daudz jāpiedomā pie rēķinu apmaksas un uzkrājumu veidošanas, kā arī iespējas pārtērēties, veicot ikdienas pirkumus, tiek maksimāli ierobežotas, bet mīnuss ir tāds ka finanses var aiziet pašplūsmā. Izmantojot šo metodi, tik un tā ir jāseko līdzi tam, kas notiek ar jūsu rēķiniem, uzkrājumiem un finansēm kopumā.

Dalīties: