Kas jāņem vērā, meklējot labāk apmaksātu darbu?

Parasti, saprotot, ka pašreizējie ienākumi ir pārāk mazi, lai varētu nodrošināt sev vēlamo dzīvesveidu, cilvēki apsver iespēju pamest savu esošo darbavietu un meklēt, ko labāk apmaksātu. Izaugsme un vēlme pēc progresa ir vērtējama pat ļoti pozitīvi un ja esošajā darba vietā šādu iespēju nav, ir tikai pareizi meklēt ko citu, taču nereti šāda izvēle vēlāk tiek nožēlota. Tas, ko cilvēki vēlas, ir lielāka alga, taču tikai retais aizdomājas par to, ka pamata alga nav vienīgais, ko vajadzētu ņemt vērā, salīdzinot divas darbavietas. Ja esat jauna, labāk apmaksāta darba meklējumos, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti izvērtējiet sekojošas lietas.

Veselības apdrošināšana un sociālās garantijas

Pirmkārt, daudzas darba vietas nodrošina saviem darbiniekiem veselības apdrošināšanas polises iegādi un arī dažādas sociālās garantijas, piemēram, pabalstus dažādos dzīves gadījumos utt. Salīdzinot darba piedāvājumus, parasti par to tiek piemirsts un gala lēmumu, galvenokārt, nosaka algas apjoms, taču jāsaprot, ka arī šīs lietas ir svarīgas. Veselības apdrošināšanas polisi iegādāties pašam izmaksās diezgan dārgi, bet iztikt bez tās var būt vēl daudz dārgāk. Arī dažādi pabalsti var palīdzēt brīžos, kad papildus finansējums nudien ir nepieciešams. Ja jūsu pašreizējā darba vieta nodrošina gan veselības apdrošināšanu, gan arī dažādas sociālās garantijas, tad pielūkojiet, lai arī jaunajā darbavietā tas viss būtu, jo īpaši tad, ja algas starpība nav pārāk liela.

Prēmijas un piemaksas

Līdzīgi ir ar prēmijām un piemaksām. Daudzi darba devēji saviem darbiniekiem vismaz reizi gadā izmaksā prēmiju. Nereti tā sasniedz pat veselas mēnešalgas apmērus. Tāpat tiek maksāts papildus par labu darbu, vai arī piešķirti dažādi bonusi, piemēram, par nostrādātajiem gadiem uzņēmumā. Šādas prēmijas netiek norādītas darba sludinājumos vai vismaz netiek norādīti konkrēti to apmēri, tāpēc par tām noteikti ir jājautā savam potenciālajam darba devējam, un jāpielūko, lai tas viss tiktu atrunāts arī daba līgumā. Arī prēmijas un piemaksas ir nauda, ko saņemsiet, tāpat kā alga, tāpēc tās noteikti jāiekļauj aprēķinos, kad izvērtējat esošo un potenciālo darbavietu.

Iespēja strādāt virsstundas

Ja par prēmijām, piemaksām un sociālajām garantijām cilvēki mēdz aizdomāties, meklējot jaunu darbu, tad, par iespēju sarādāt virsstundas gan vairums nepiedomā. Tomēr, šāda iespēja ir ļoti vērtīga. Piemēram, ja jums radīsies nepieciešamība ātri sakrāt naudu, vai arī atrisināt kādas finansiālās problēmas, jums nebūs jāmeklē papildus darbs un jālauza galvu domājot, kur vēl lai nopelna? Jūs vienkārši varēsiet strādāt vairāk savā esošajā darbavietā un par to attiecīgi saņemt samaksu. Pielūkojiet gan, lai līgumā tiktu norādīts, kā tiks maksāts par virsstundām, jo pēc likuma par tām jāmaksā dubultā. Nepieļaujiet, ka darba devējs to izmanto savā labā.

Nodrošinājums ar darbam nepieciešamo aprīkojumu

Visbeidzot, padomājiet par to, vai jaunajā darbavietā jums viss tiks nodrošināts, lai jūs maksimāli efektīvi varētu darīt savu darbu. Darba likums gan nosaka, ka dara devējam ir jānodrošina savs darbinieks ar viesiem darba izpildei nepieciešamajiem darba rīkiem un piederumiem, taču dzīvē tā nenotiek. Daudzos darbos pašam darbiniekam jāiegādājas viss vai daļa no nepieciešamā aprīkojuma darba pienākumu izpildei. Kaut vai darba forma vai kancelejas piederumi nereti darbiniekiem jāsarūpē pašiem par saviem līdzekļiem. Ja darba algas starpība darbavietās ir tiešām ievērojama, tad tas ir tā vērts, bet ja šajā darbavietā jums viss ir nodrošinās, bet jaunajā nebūs un algas starpība ir vien pārdesmit eiro, noteikti nevajadzētu steigties ar iešanu prom no pašreizējā darba.

Kā redzams, lai izvērtētu divas darbavietas, nepietiek vien ar divu ciparu salīdzināšanu. Darbiniekam ir jāizvērtē arī dažādi papildus bonusi un ekstras, kas nav mazsvarīgi kopējās finansiālās situācijas nodrošināšanai. Ja jūsu esošā darba vieta ir stabila un tajā tiek nodrošināts viss iepriekš minētais, noteikti skatieties uz savu nākamo darba vietu skeptiskāk un neuzķerieties uz lieliem cipariem algas lapiņā. Iespējams pašreizējā darbavietā kopumā nopelnāt pat krietni vairāk, tikai tas nav tik uzskatāmi.

Dalīties: