Kāpēc cilvēki neveido uzkrājumus?

Par spīti tam, ka visi finanšu eksperti uzsver, cik ļoti nepieciešami ir uzkrājumi, lielākā daļa cilvēku vienalga izvēlas uzkrājumus neveidot un dzīvot no algas līdz algai. Šādai cilvēku izvēlei ir ļoti dažādi iemesli, taču tie gandrīz nekas nav gana nopietni, lai stātos pretī argumentam, ka uzkrājumi svarīgi, lai varētu nodrošināt labu finansiālo situāciju ilgtermiņā. Kāpēc tad cilvēki neveido uzkrājumus un kā pārvarēt savus argumentus?

1. Nepietiek naudas uzkrājumiem

Lielākā daļa no cilvēkiem, kas neveido uzkrājumus, apgalvo, ka viņiem tam nepietiek naudas. Šāds arguments nenoliedzami ir vērā ņemams, jo, ja naudas nav, tad loģiski, ka uzkrājumus izveidot nemaz nav iespējams, taču patiesība ir tāda, ka vismaz 90% no cilvēkiem, kas izmanto šo argumentu, māna paši sevi. Ir gadījumi, kad cilvēkiem tiešām nav naudas uzkrājumu veidošanai, bet pārsvarā vienkārši cilvēki neprot sakārtot savas prioritātes. Uzkrājumu veidošanai ir jābūt vienai no prioritātēm tāpat kā rēķinu apmaksai un izmaksām par pārtiku. Tā jāliek pirms izklaidēm, luksusa precēm un pat tādiem izdevumiem kā, piemēram, televīzija, transports, jauns apģērbs utt. Finansiālā stabilitāte pavisam noteikti ir svarīgāka par ērtībām un izklaidēm.

2. Ir jādzīvo šodienai

Īpaši jauniešu vidū ļoti ir izplatīts ir dzīves moto – katru dienu jādzīvo tā, it kā tā būtu pēdējā. No vienas puses tas ir pareizi, jo diemžēl, mēs nezinām, kāda izvērtīsies mūsu dzīve un visu naudu taupīt būtu muļķīgi, taču uzkrājumu veidošana nebūt nenozīmē pilnīgu atteikšanos no visa, kas sagādā prieku. Ir iespējams atrast balansu starp krāšanu un tērēšanu tā, lai varētu dzīvi kārtīgi izbaudīt gan šodien, gan rīt, gana arī tālās vecumdienās.

3. Vispirms jāatmaksā kredīti un pēc tam jāsāk krāt

Daudzi kā attaisnojumu min arī to, ka nav jēgas krāt, kamēr vēl ir aktīvas kredītsaistības, jo daudz izdevīgāk ir naudu novirzīt kredītu atmaksai. Šim attaisnojumam patiesībā ir pat ļoti labs pamatojums un kredītu atmaksa patiešām ir labāks risinājums, jo tā tiek samazinātas summas, ka jāmaksā par procentiem un arī tiek mazināts risks, ko uzliek kredītsaistības, taču ir jāatšķir, kad tiešām šis attaisnojums ir leģitīms un kad tā ir vienkārši atrunāšanās, lai nebūtu jākrāj. Jūs varat fokusēties uz kredītu atmaksu, bet tajā pašā arī krāšana nav izslēgta. Finanšu prioritātes var arī apvienot un vienlaicīgi tiekties uz abiem mērķiem.

4. Jebkurā brīdī var paņemt kredītu

Liela daļa cilvēku izvēlas paļauties uz kreditēšanas pakalpojumiem, nevis saviem uzkrājumiem. Tas ir vieglāk, jo tad ikdienā var tērēt visu naudu un baudīt dzīvi. Ja kaut kas atgadīsies, vienmēr būs iespēja naudu aizņemties, bet ja nekas nenotiks, visa dzīve būs nodzīvota labi un pārticīgi. It kā jau daļēji tam varētu piekrist, tomēr kredīti ir ļoti riskanti. Ja ņemsiet kredītu brīdī, kad esat nonācis finansiālās grūtībās, pastāv liela iespēja, ka nespēsiet to atmaksāt laikā un sabojāsiet savu finansiālo situāciju vēl vairāk, turklāt arī kredīti ne vienmēr ir pieejami. Var gadīties, ka brīdī, kad ļoti nepieciešams finansējums, kredīts tiek vienkārši atteikts.

5. Uzkrājumu veidošana ir finansiāli neizdevīga

Visbeidzot, daudzi uzskata, ka inflācijas dēļ, veidot uzkrājumus ir ļoti neizdevīgi. Ja nauda tiktu iztērēta šodien, par to varētu iegūt daudz vairāk, nekā tad, ja tā tiktu tērēta pēc gada. Tā ir tiesa, bet uzkrājumu vērtību iespējams saglabāt, izmantojot dažādas metodes. Piemēram, ja noguldīsiet naudu depozītā, tā būs viegli pieejama, bet banka jums maksās nelielus procentus. Ja izvēlēsieties riskantāka investīcijas, ne vien saglabāsiet naudas vērtību, bet pat to palielināsiet. Brīvie naudas līdzekļi tieši var kalpot peļņas gūšanai, tāpēc krāt noteikti vajadzētu.

Kā redzams, īsti nav neviena laba iemesla, lai neveidotu uzkrājumus. Jā, cilvēkiem var būt arī citi dzīves vai finanšu mērķi un uz tiem arī var tiekties, bet tas nenozīmē, ka uzreiz jāizslēdz uzkrājumu veidošana. Pat uzkrāti 10 eiro mēnesī dos mazliet lielāku drošību un pasargās pret dažādām finansiālajām neveiksmēm, tāpēc beidziet meklēt attaisnojumus un sāciet krāt.

Dalīties: