Kā saglabāt vēlmi taupīt ilgtermiņā?

Pat visizšķērdīgākajiem cilvēkiem noteikti dzīvē ir bijuši momenti, kad uznāk vēlme taupīt. Tie ir kā īsi apņēmības un apskaidrības brīži, kad cilvēks atskārš, cik daudz labāka būtu viņu dzīve, ja nauda netiktu vienkārši nelietderīgi izšķērdēta. Diemžēl, šādi mirkļi ir ļoti īsi. Tie ilgst dažas dienas, varbūt nedēļas, bet vēlāk cilvēki aiziet pa ierasto ceļu. Taupīšana vienkārši sāk kļūt apgrūtinoša un zūd motivācija ierobežot savus tēriņus. Lai tā nenotiktu, sākumā ir jārada sev taupīšanai piemēroti apstākļi. Šeit būs daži padomi, kā to paveikt.

Paturiet prātā iemeslu, kāpēc radās šī vēlme taupīt

Domas par taupīšanu neuznāk tāpat vien no zila gaisa. Parasti tam ir nopietns iemesls. Piemēram, ja uzrodas finansiālas problēmas, no kurām ir grūti izkļūt, daudzi sev apsola, ka turpmāk dzīvos pieticīgāk. Tad vienmēr jāpatur prātā, cik grūti ir šādas problēmas pārvarēt un jāizmanto rūgtā pieredze kā motivācija, ikreiz, kad gribas šķiesties ar naudu. Tāpat iemesls var būt vienkārši alkas pēc labākas un stabilākas dzīve. Arī tā var būt laba motivācija, tikai jāturpina sev to atgādināt.

Nodefinējiet savas vēlmes un vajadzības

Bieži vien taupīšana beidzas ar neveiksmi tāpēc, ka ir pārāk šaura robeža starp vēlmēm un vajadzībām. Ja netiek skaidri nedefinēts, kas ir vajadzības un kas vēlmes, nav skaidrības, kad droši drīkst tērēt naudu, bet kad jāapdomā, vai tas tiešām ir vajadzīgs. Jau pašā sākumā vajadzētu nošķirt pamata vajadzības no mazāk svarīgiem pirkumiem, lai nerastos lieki jautājumi un vēlme tērēt naudu tiešām nevajadzīgām lietām.

Izverieties no visa, kas pamudina tērēties

Mums apkārt ikdienas ir ļoti daudz kārdinājumu, kuriem ir grūti pretoties. Kaut vai ejot mājās no darba, noteikti nākas redzēt kādu reklāmas baneri vai skatlogu, kas tā vien aicina iegādāties kādu preci vai pakalpojumu. No tā pilnībā izvairīties nevar, taču ir iespējams samazināt saskarsmi ar šādiem kārdinājumiem. Piemēram, nevajadzētu iet uz veikaliem tā pat vien, jo tad noteikti radīsies vēlme nopirkt ko neplānotu. Ja uz veikalu tomēr jāiet, izveidojiet sarakstu un pieturieties pie tā. Ja tomēr sev neuzticaties, tad paņemiet līdzi tikai tik daudz naudas, cik nepieciešams plānotajiem pirkumiem, lai nevervētu nopirkt neko lieku pat tad, ja rodas šāda iegriba. Arī uz citām vietām, kur parasti nākas pārtērēties, doties nevajadzētu. Informējiet savus draugus un tuviniekus par to, ka gribat dzīvot taupīgāk

Savā ziņā kārdinātāji ir arī cilvēki mums apkārt. Piemēram, uzaicinājums aiziet izklaidēties no draugu puses ir vislielākais kārdinājums no kura atteikties ir grūti. Ja draugi nezinās, ka šādā veidā nodara jums kaitējumu, viņi to turpinās darīt, tāpēc labāk painformēt visus par to, ka lieka tērēšanās pašlaik galīgi nav jūsu interesēs. Ja draugu kompānija tik un tā jūs pamudina šķērdēt naudu, varbūt vajadzētu no viņiem mēģināt izvairīties, vismaz līdz laikam kamēr būsiet izstrādājis savu taupības rutīnu un pieradis pie jaunā dzīvesveida.

Atzīmējiet savus mazos sasniegumus

Visbeidzot, noteikti palīdzēs tas, ja sevi palutināsiet par labiem darbiem un sasniegumiem. Uzstādiet sev mērķus, piemēram, ietaupīt konkrētu summu mēnesī, un, ja izdodas to sasniegt, varat sevi apbalvot, kaut ko nopērkot. Ja tas neizdodas, tad balvu nesaņemat. Varbūt izklausās muļķīgi vai bērnišķīgi, taču tas tiešām darbojas. Tā ir lieliska pašmotivācija, kas ļauj turpināt iesākto un nepadoties pat tad, ja taupīšana kļūst grūta un apnicīga.

Ja ņemsiet vērā visus šos padomus, taupīšana sākumā kļūs vienkāršāk, bet vēlāk jau pārvērtīsies par ieradumu. Jūs vienkārši sāksiet dzīvot pieticīgāk un jau automātiski piedomāsiet pie katra pirkuma nepieciešamības. Tā jūs varēsiet panākt, ka nav jādzīvo pāri saviem līdzekļiem un tik ļoti jāsatraucas par savām finansēm ikdienā.

Dalīties: