Kā sagatavot savas finanses hipotekārā kredīta ņemšanai?

Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums, kura atmaksa var prasīt pat vairākus desmitus gadu. Kaut gan hipotekārā kredīta atmaksas nosacījumi ir izdevīgāki un procentu likmes zemākas nekā vairumam citu kredītu veidu, tas tomēr saistās ar lielu risku, jo savu finansiālo situāciju paredzēt tik ilgu laiku uz priekšu ir praktiski neiespējami. Lai droši varētu ņemt hipotekāro kredītu, nepietiek ar to vien, ka jums pašlaik ir pietiekoši augsti ienākumi. Tam ir jāsagatavojas un jānodrošinās vairākos veidos. Kā tad tieši vajadzētu sagatavot savas finanses pirms hipotekārā kredīta ņemšanas?

Sakrājiet naudu pirmajai iemaksai un komisijas maksām

Pati pirmā lieta, bez kā nevar iztikt, ir naudas uzkrājumi, lai segtu pirmo iemaksu un komisijas maksas per kredīta noformēšanu un izsniegšanu. Par pirmo iemaksu visi parasti padomā un ar to rēķinās, bet par citiem izdevumiem reti kurš ir lietas kursā. Ir nepieciešams maksāt visdažādākās maksas par dokumentu kārtošanu, ķīlas novērtēšanu utt. Tas kopā nereti sasniedz pat vairākus simtus eiro, tāpēc noteikti par šīs naudas sakrāšanu jāparūpējas laicīgi.

Nokārtojiet pārējās kredītsaistības

Ļoti riskanti ir uzņemties ilgtermiņa kredītsaistības tad, ja jums jau ir, kādi parādi. Tiesa, kredītiestādes reti kad vispār uzņemas piešķirt hipotekāros kredītus cilvēkiem, kam jau ir citas kredītsaistības, vismaz tad, ja kopējā ikmēneša kredīta atmaksas summa pārsniedz 36% no ienākumiem, tomēr arī tad, ja kredītiestāde to neuztver kā šķērsli kredīta piešķiršanai, pašam kredītņēmējam vajadzētu saprast, ka divus kredītus reizē maksāt būs grūti un, ja kādu iemeslu dēļ, kredītu atmaksai naudas pietrūks, ļoti ātri var uzaugt soda procenti, kas ievedīs jūs kredītu jūgā. Labāk nokārtojiet visas esošās kredītsaistības pirms ņemat hipotekāro kredītu.

Izveidojiet uzkrājumus

Tā kā kredīts tiek ņemts uz ļoti garu termiņu, ir jārēķinās, ka šajā laikā var notikt dažādas finanšu neveiksmes vai uzrasties negaidīti tēriņi. Tad kādā no atmaksas termiņiem var rasties grūtības segt tekošo maksājumu. Lai nebūtu uzreiz jāmaina atmaksas grafiks vai jāņem kredīta brīvdienas, kas dārgi izmaksā, ir nepieciešams parūpēties par to, lai visu laiku būtu pieejami brīvi naudas uzkrājumi. Patiesībā jau tādi vajadzīgi ikvienam, ne tikai cilvēkiem, kuriem ir aktīvas kredītsaistības, tomēr šajā gadījumā tas ir īpaši svarīgi.

Diversificējiet ienākumu plūsmas

Visbiežāk problēmas ar naudas atmaksu rodas tieši tad, ja kredītņēmējs pēkšņi zaudē darbu. Tad ilgāku laiku var nebūt naudas, ar ko atmaksāt kredītu un tas nereti noved pat līdz iegādātā īpašuma konfiskācijai. Lai līdz tam nenovestu, noteikti ir jāpadomā par savu ienākumu plūsmu diversifikāciju. Tas nozīmē, ka papildus pamata ienākumu plūsmai vajadzētu nodrošināt vēl vismaz vienu citu ienākumu plūsmu. Tie var būt, piemēram, pasīvie ienākumi no investīcijām vai vēl viens algots darbs. Svarīgi ir tas, lai jūs nepaliktu pilnībā bez ienākumiem, ja nu gadījumā zaudējat savu pamata darbu.

Nodrošiniet sociālās garantijas

Turpinot tēmu par darba zaudējumu, ņemiet vērā arī to, ka darba laikā iemaksātās sociālās garantijas ļaus jums saņemt bezdarbnieka pabalstu. Tas nozīmē, ka naudas kredīta atmaksai, vismaz nākamos dažus mēnešus pietiks, vien nāksies padzīvot taupīgāk. Tiem, kas nodokļus nemaksā, šāda glābiņa nebūs un šādā situācijā kredītu ņemt ir ļoti riskanti, nemaz jau nerunājot par citiem aspektiem, kāpēc ēnu ekonomika un aplokšņu algas nav labs finanšu lēmums.

Tikai tad, ja tiešām esat nodrošinājies visos minētajos veidos, jūs esat piemērots kandidāts hipotekārajam kredītam. Tikai tad jūs varat būt pilnīgi drošs, ka nekādi finansiālie satricinājumi nākotnē nebūs iemesls tam, lai jūs pazaudētu kredītā iegādāto īpašumu un vēl sabojātu savu finansiālo situāciju uz ilgu laiku.

Dalīties: