Kā mēs sagraujam savas iespējas saņemt pienācīgu pensiju?

Daudzus cilvēkus mūsdienās satrauc vecuma pensiju jautājums, jo, kā zināms, mūsu valstī pensijas ir ļoti mazas un arī nākotnes prognozes par to apjomiem nav diez ko iepriecinošas. Diemžēl, par spīti šīm bažām, tikai retais kaut ko arī lietas labā dara, nevis tikai vēl vairāk grauj savas izredzes nākotnē iegūt pienācīgu pensiju par kuru varētu ne vien izdzīvot, bet normāli pārtikt. Tieši tāpēc, esam apkopojuši informāciju par dažādiem veidiem, kā mēs paši nereti sabojājam savas izredzes iegūt pienācīgu vecuma pensiju.

Pensiju sistēmas nepārzināšana

Daudzi cilvēki nemaz nezina to, kā veidojas viņu pensija un tas nozīmē, ka viņi nemaz nevar pozitīvi ietekmēt tās apjomus. Ja gribat panākt, ka jūsu pensija ir pienācīga, jāsāk ar sevis izglītošanu. Ir jāsaprot, ko nozīmē katrs pensiju līmenis un no kā tas veidojas. Tikai tad jūs varēsiet pieņemt pareizus lēmumus attiecībā uz savu pensijas uzkrājumu un tādējādi palielināt savu nākotnes pensiju, nevis pieļaut kļūdas, kas to var graut.

Nodokļu nemaksāšana

Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir nodokļu nemaksāšana jeb darba algas (vai daļas no darba algas) saņemšana “aploksnē”. Pirmais un otrais pensiju līmenis veidojas tieši no sociālajām iemaksām, kas tiek veiktas, maksājot nodokļus. Tātad, ja nodokļi netiek maksāti, vai arī tie tiek maksāti tikai daļējā apmērā, sociālās iemaksas, no kurām veidojas pensija, attiecīgi vai nu nav vispār, vai arī ir mazākas nekā tām vajadzētu būt. Šādā gadījumā uz pienācīgu valsts fondēto pensiju varat necerēt. Atcerieties, ka nemaksājot nodokļus, jūs apkrāpjat ne tikai valsti un pārējos nodokļu maksātājus, bet arī pats sevi.

Bieža otrā pensiju līmeņa maiņa

Ja runa ir par otro pensiju līmeni, tad tās apjomi ir atkarīgi ne tikai no veikto sociālo iemaksu apjoma, bet arī izvēlētā pensiju līmeņa plāna pārvaldītāja. Daļa no naudas, kas iemaksāta otrajā pensiju līmenī, tiek ieguldīta finanšu tirgos, kas dod atdevi jeb uzkrājuma pieaugumu. Ļoti svarīgi ir zināt to, ka pensiju plāna pārvaldītāju nevajadzētu pārāk bieži mainīt, jo tādējādi atdeve no investīcijām ir zemāka. Cilvēki nereti piekrīt mainīt savu otro pensiju līmeņa plānu vien tāpēc, ka viņiem tiek piesolīta lielāka atdeve vai citi labumi. Viņi pat nepārbauda vai šie apgalvojumi ir patiesi un, bieži mainot otro pensiju līmeņa plānu, tikai mazina savu nākotnes pensijas apjomu.

Nekrāšana trešajā pensiju līmenī

Nav nekāds noslēpums, ka uz pirmo un otro pensiju līmeni vien nevar paļauties un, ka pienācīgas pensijas saņems tikai tie, kas paši krās naudu privātajā pensiju fondā jeb trešajā pensiju līmenī. Diemžēl, to dara vien retais. Lielākā daļa attaisnojas ar to, ka viņiem nav liekas naudas, ko uzkrāt pensijai, taču, ja pensijas uzkrājumi tiktu izvirzīti kā finanšu prioritāte, visticamāk, tam mazliet naudas atrastos. Jāņem vērā, ka tiem, kas krāj naudu trešajā pensiju līmenī, pienākas arī nodokļu atvieglojumi, kas to padara vēl izdevīgāku. Ja gribat pienācīgu pensiju, sāciet uzkrāt.

Nesekošana līdzi saviem pensiju plāniem

Kā jau tika minēts, gan otrā, gan trešā pensiju līmeņa apjomus veido, ne tikai iemaksu apjoms, bet arī atdeve, ko nodrošina pareizi izvēlēts pensiju līmeņa pārvaldītājs. Lielākā daļa cilvēku nemaz neinteresējas par to, kāds ir viņu otrā un trešā pensiju līmeņa uzkrājums un kā tas tiek pārvaldīts. Tā var tikt zaudēta liela daļa naudas, jo, izvēloties izdevīgāku un sev piemērotāku plānu, atdeve un līdz ar to, arī nākotnes pensija, var būt daudz lielāka. Noteikti jāinteresējas par to, kas notiek ar jūsu naudu un jāsalīdzina kāda ir atdeve pie dažādiem pensiju līmeņa pārvaldītājiem.

Dalīties: