Auto kredīts

Auto kredīts ir ilgtermiņa bezskaidras naudas aizdevumu veids, kuram par nodrošinājumu jeb ķīlu kalpo automašīna. Auto kredīta atmaksas termiņš ir vidēji 6 gadi jeb 72 mēneši. Tā maksimālais apmērs ir no 3500 līdz 20000 EUR, kas ir atkarīgs no katra kredītdevēja noteikumiem. Ar auto kredīta izsniegšanu pašlaik nodarbojas tādi nebanku kredītdevēji kā “Mogo.lv”, “Vita Credit”, kā arī “Auto SOS Credit”.

Auto kredīts un kredīts auto iegādei

Jāuzsver, ka auto kredīts un kredīts auto iegādei, tas ir, aizdevums jaunas automašīnas pirkšanai nav viens un tas pats, kaut gan sabiedrībā šie divi jēdzieni nereti tiek lietoti kā sinonīmi. Aizdevuma auto iegādei sinonīmi ir auto uz nomaksu, auto līzings, kā arī patēriņa kredīts auto iegādei. Protams, patēriņa kredīts auto iegādei nav atsevišķs un specifisks aizdevumu veids, bet gan tradicionālais patēriņa kredīts, kas tiek izmantots konkrēta produkta iegādei vai kāda pakalpojuma nomaksai.

Šiem diviem jēdzieniem ir dažas būtiskas atšķirības. Pirmkārt, aizdevumus auto iegādei izsniedz kā banku, tā arī nebanku kredītdevēji, bet auto kredītu, kā jau minēts, izsniedz tikai nebanku kredītdevēji. Otrkārt, kredīts auto iegādei var tikt izmantots tikai automašīnas iegādei, bet auto kredīta līdzekļi var tikt izmantoti jebkādiem mērķiem, kādiem vien to summa atbilst. Treškārt, kredīta auto iegādei gadījumā jaunais automobilis nekļūst par komercķīlu jeb kredītdevēja īpašumu, bet auto kredīta gadījumā automašīna kļūst par ķīlu. Runājot par ķīlu, konkrēti šajā gadījumā, par automašīnas ķīlu, tā vienmēr kalpo par garantu tam, ka gadījumā, ja kredītņēmējs nebūs spējīgs atmaksāt aizdevumu, kredītdevējs būs tiesīgs tam šo ķīlu, proti, automašīnu atņemt un iekļaut savā īpašumā, tādā veidā kompensējot neatmaksāto aizdevuma summu.

Auto kredīta priekšrocības

Auto kredītam ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt, šis aizdevuma veids ir izdevīgs gan kredītņēmējam, gan kredītdevējam. Kredītņēmējs iegūst aizdevumu apmērā līdz pat 90% no automašīnas tirgus vērtības un turpina ar to braukt. Turpretī kredītdevējam auto ķīla rada finansiālas drošības sajūtu, jo aizdevuma neatgriešanas gadījumā tas var atņemt kredītņēmējam tā auto, tādējādi kompensējot sevis kredīta ieguldītos līdzekļus, novēršos finansiālos zaudējumus. Pateicoties ķīlai, kredītdevējs var atļauties piemērot kredītņēmējam mazāku procentu likmi, kas, salīdzinot ar citiem bez ķīlas kredīta veidiem, ir viszemākā.

Ņemot vērā to, ka kredītņēmējs var saņemt aizdevumu apmērā līdz pat 90% no auto tirgus vērtības, sanāk, ka jo dārgāka ir kredītņēmēja automašīna, jo lielāku aizdevuma summu tam ir iespējams saņemt. Tomēr arī auto kredītam ir noteiktas robežas, proti, auto kredīta maksimālā iespējamā summa, kā jau sākumā minēts, ir no 3500 līdz 20000 EUR, kas ir atkarīga no konkrētā kredītdevēja nosacījumiem. Auto kredīta maksimālā summa ir lielākā summa, kuru iespējams iegūt no nebanku kredītdevējiem, piesakoties aizdevumam ar interneta starpniecību. Protams, auto kredītam ir iespējams pieteikties ne vien ar interneta starpniecību, bet arī klātienē, ja jums tā ir ērtāk un drošāk. Kredīta pieteikums tiek izskatīts 30 līdz 120 minūšu laikā, bet pats kredīts bankas kontā tiek ieskaitīts vienas dienas laikā. Jāuzsver, ka atšķirībā no daudziem citiem aizdevumu veidiem, auto kredīts pieļauj atkāpes kredītvēstures jautājumā, proti, potenciālajam klientam var būt negatīva kredītvēsture, jo galveno garantiju aizdevuma atmaksai sniedz automašīnas ķīla.

Auto kredīta izsniegšanas priekšnosacījumi

Potenciālajam auto kredīta saņēmējam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam. Šajā saistībā jāuzsver, ka auto kredīta aizdevēji ir vieni no retajiem kredītdevējiem, kuri izsniedz kredītus personām sākot no 18 gadu vecuma. Potenciālajam klientam ir jābūt vismaz Latvijas rezidentam. Viens no būtiskākajiem nosacījumiem paredz, ka kredītņēmējam ir jābūt ieķīlājamā automobiļa īpašniekam, proti, automobilim ir jābūt reģistrētam uz tā vārda.

Runājot par priekšnosacījumiem, kuriem jāatbilst ieķīlājamajai automašīnai, jāuzsver, ka tā nedrīkst būt vecāka par 20 gadiem, tā nedrīkst būt iesaistīta kādās citās kredītsaistībās, kā arī tai jābūt reģistrētai CSDD kā komercķīlai jeb kredītdevēja īpašumam. Vēl automašīnai jābūt izietai tehniskajai apskatei, jābūt apdrošinātai ar OCTA, kā arī ar KASKO, ja tās tirgus vērtība ir lielāka par 5000 EUR.

Auto kredīta noformēšana

Ja vēlaties noformēt auto kredītu klātienē jeb personīgi, jums būs jādodas uz izvēlētā kredītdevēja filiāli. Tur jums būs jāaizpilda pieteikums, kurā būs jānorāda kā personas, tā arī automašīnas dati. Pēc tam kredītdevējs izvērtēs jūsu pieteikumu, izvērtējot automašīnas vērtību un jūsu kredītvēsturi, un maksātspēju. Pozitīva novērtējuma gadījumā kredītdevējs speciāli jums izveidos piedāvājumu, kurā būs atspoguļota iespējamā kredīta summa un tā procentu likme. Ja piedāvājums jūs apmierinās, jums būs jādodas pie konkrētā kredītdevēja un jāparaksta iepriekš sagatavots līgums. Pēc tam jums būs jāsamaksā kredītdevējam līguma noformēšanas maksu 1,5% apmērā no kredīta kopējās summas, tomēr ne mazāku par 50 EUR. Tad kredītdevējs jums izsniegs pilnvaru iesniegšanai CSDD. Pēc tam jums būs jādodas uz CSDD, jāuzrāda tur pilnvara, tādējādi veicot automašīnas pārreģistrāciju, pēc kuras jūsu automašīna kļūs par komercķīlu, kredītdevējs kļūs par tās īpašnieku, bet jūs par tās turētāju. Pēc tam jums būs jāsamaksā CSDD pārreģistrācijas maksu, kuras apmērs nebūs lielāks par 30 EUR. Kad automašīnas pārreģistrācija būs apstiprināta, kredītdevējs jūsu bankas kontā ieskaitīs aizdevumu.

Ja tomēr vēlaties auto kredītu noformēt internetā, jums būs jādodas uz izvēlētā kredītdevēja interneta mājaslapu un jāaizpilda pieteikums, arīdzan norādot personas un automašīnas datus, kā arī vēlamo kredīta summu. Kredītdevējs, izskatot jūsu pieteikumu, noraidīs vai apstiprinās to. Apstiprinājuma gadījumā jums būs jāparaksta līgums internetā vai klātienē. Pēc līguma parakstīšanas kredītdevējs ar kurjerpastu nogādās pilnvaru uz CSDD. Pēc tam jums būs jādodas uz CSDD, jāparaksta pilnvara, kā arī jāsamaksā pārreģistrācijas maksa. Pēc pārreģistrācijas apstiprināšanas tiešsaistes sistēmā kredītdevējs jūsu bankas kontā ieskaitīs līgumā atrunāto kredīta summu.

Neatkarīgi no tā, kur jūs būsit noformējis auto kredītu, jūs varēsit turpināt ar to braukt, veicot kredīta maksājumus līgumā norunātajos termiņos un apmēros. Jūsu auto būs kredītdevēja īpašums līdz pat brīdim, kad kredīts tiks pilnībā atmaksāts. Kā var secināt no iepriekš aprakstītā, auto kredīts ir viens no izdevīgākajiem kredītu veidiem, tomēr to, vai jums šis aizdevums ir tik tiešām nepieciešams, izvērtējiet saprātīgi, izvērtējot savas personīgās iespējas kredītu atmaksāt laikā un pilnā apmērā, kā arī savas spējas uzņemties ilgtermiņa saistības.