Ātrie kredīti no 18 gadiem

18 gadu vecumā cilvēks gan bioloģiski, gan juridiski no bērna pārtop par pieaugušo. Kā ir definēts Latvijas Republikas “Bērnu tiesību aizsardzības likumā , par bērnu ir uzskatāma persona, kura vēl nav sasniegusi 18 gadu vecumu. Šī iemesla dēļ cilvēks, kurš jau ir sasniedzis 18 gadu vecumu, nav uzskatāms par bērnu, tādēļ to vairs nav iespējams, piemēram, adoptēt, no valsts puses vairs netiek apmaksāti medicīnas pakalpojumi, kā arī, ja sasniedzot 18 gadu vecumu vairs netiek turpinātas mācības vai studijas, tas vairs netiek uzskatīts par apgādājamo.


AizdevējsSaņemšanas laiksPirmais bez %Max pirmo reiziMaksimālā summaLNKA biedrsMin/max vecumsDarba laiks
10 min50 – 3000 €3000 € 18 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  08:00 – 22:00
30 min1000 – 25000 €25000 € 18 – 75 D:  09:00 – 19:00
B:  10:00 – 16:00
2 dienas1 – 1500 €1500 € 18 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  08:00 – 22:00

Vairumā pasaules valstu, tostarp Latvijā, 18 gadu vecums ir tas liktenīgais brīdis, kad cilvēks kļūst pilngadīgs. Pilngadība sniedz cilvēkam daudz un dažādas iespējas, un pat privilēģijas, kuras līdz 18 gadu vecumam tam bija liegtas. Latvijā sasniedzot pilngadību ir iespējams nokārtot un iegūt atsevišķu transporta līdzekļu vadītāja tiesības, iegādāties un lietot alkohola un tabakas izstrādājumus, apmeklēt tādas pilngadīgo iestādes kā naktsklubi, bāri, spēļu zāles un kazino, stāties laulībās, vēlēt Saeimas vēlēšanās, stāties profesionālajā dienestā, iegūt ieroču nēsāšanas atļauju, ceļot uz ārvalstīm ar gaisa un ūdens transportu bez nekādas papildus dokumentācijas, kā arī legāli darīt daudzas citas lietas, līdz 18 gadiem aizliegtām lietām. Papildus iepriekš minētajām nodarbēm, sasniedzot 18 gadu vecumu ir iespējams arī saņemt kredītu. Ja runājam par banku kreditēšanas sektoru, kredītus no 18 gadiem izsniedz visas Latvijā reģistrētās komercbankas, piemēram, Swedbank, SEB, Citadele, Nordea, DNB, Privatbank, GE Money, ABLV, Rietumu bankas, Trasta komercbanka, kā arī citas komercbankas. Ja runājam par nebanku kreditēšanas sektoru, kredītus no 18 gadiem pašlaik izsniedz tikai tādi nebanku kreditori kā Credit24 un InCredit Group, kā arī auto kredīta aizdevēji Vita Credit, Auto SOS Credit un, protams, Mogo.lv.

Protams, jāuzsver, ka šie banku un nebanku kreditori viennozīmīgi neizsniedz kredītus it visām personām, kuras ir sasniegušas 18 gadu vecumu. Pirms jebkura aizdevumu veida izsniegšanas kreditora pienākums ir novērtēt ne vien potenciālā klienta atbilstību saviem kritērijiem, bet arī izvērtēt tādus rādītājus kā kredītvēsture, maksātspēja un vēlamā aizdevuma apmērs. Ja šie rādītāji vai vismaz viens no tiem ir negatīvs vai neatbilstošs kreditora nosacījumiem, aizdevuma piešķiršana izraisa kredītdevējā šaubas. Vai persona, kura jau ir sabojājuši savu kredītvēsturi vai kurai ir slikta maksātspēja, spēs uzņemties un nokārtot tādas nopietnas saistības kā kredītsaistības. Šaubas pastiprina fakts, ka persona ir tikai 18 gadus veca, un, kā tiek uzskatīts sabiedrībā un nereti pierāda arī pieredze, tik jauniem cilvēkiem atbildības sajūta un patstāvība vēl nav pilnīgi nostabilizējusies. Jauno cilvēku morālā brieduma trūkums ir viens no faktoriem, kuru dēļ vairākums nebanku kreditoru savus pakalpojumus nepiedāvā 18 gadus vecām personām, kaut gan, kā nosaka likums, tas nav aizliegts. 18 gadus vecas personas, vēl jo vairāk, ja tām ir negatīva kredītvēsture vai slikta maksātspēja, atrodas augsta riska grupā. Kreditorus māc bažas, ka šādas personas var aizņemties kredītu un savas bezatbildības vai jaunības trakuma dēļ pret šīm kredītsaistībām izturēties nenopietni, piemēram, kavēt vai neveikt kredīta maksājumus pilnībā, tādējādi sabojājot savu kredītvēsturi un negatīvi ietekmējot kompānijas finansiālo situāciju. Kredītdevēji ņem vērā arī to faktu, ka lielākā daļa šī vecuma cilvēku vēl tikai mācās vai studē un nestrādā, tāpēc persona var būt arī prātīga un atbildīga, bet, lai saņemtu aizdevumu, ir jābūt maksātspējai, kura nestrādājošam cilvēkam ir apšaubāma.

Runājot par kredītvēsturi, tajā tiek vērtēts, vai un kā tiek kārtotas kredītsaistības, tāpēc nozīme ir ne vien maksājuma veikšanas vai neveikšanas faktam, bet arī maksājumu disciplīnai. Kredītvēsturei kaitē tādi faktori kā maksājumu kavēšana un, protams, neveikšana. Jāuzsver, ka vismazākās cerības iegūt kredītu ir situācijā, kad iepriekšējās kredītsaistības vēl nav nokārtotas. Būtiski ir ievērot arī kredīta maksājumu disciplīnu, proti, regulāra maksājumu kavēšana liecina par personas neuzticamību un aizmāršību. Ja runājam par kredītvēsturi 18 gadus vecai personai, pozitīvi ir tas, ka personai šādā vecumā, visticamāk, kredītvēsture vēl nav sabojāta, jo, kā mums zināms, līdz 18 gadu vecumam saņemt aizdevumu nemaz nav iespējams, tāpēc šādā kontekstā jaunam cilvēkam ir lielākas izredzes saņemt kredītu.

Kad tiek vērtēta personas maksātspēja, tiek vērtēti tādi rādītāji kā ienākumu stabilitāte, to apjoms un regularitāte. Ja ienākumi ir stabili un, galvenais, aizdevuma summai un tās atmaksas termiņam atbilstoši, var uzskatīt, ka personai piemīt kredītspēja. Visupirms tiek skatīts, vai persona strādā oficiālu darbu un saņem darba algu. Ja nav ne oficiālas darba vietas, ne darba algas, tiek meklēti citi ienākumu avoti, kādi personai 18 gadu vecumā varētu būt, piemēram, sociālie pabalsti, honorārs, ziedojumi, stipendija, vecāki piešķirtie līdzekļi, pasīvie ienākumi vai kādi citi finanšu avoti. Kā rāda pieredze, pozitīvas kredītvēstures un aizņēmumam adekvātu ienākumu gadījumā kreditoram nevar būt nekādi argumenti aizdevumu neizsniegt. Gadījumā, ja negatīvas kredītvēstures vai maksātnespējas gadījumā aizdevuma izsniegšana tiek atteikta, pastāv alternatīva piedāvāt kreditoram kādu nodrošinājumu – galvojumu vai ķīlu. Nodrošinājums ir garants, kas var kompensēt tādus vai citādus personas atbilstības trūkumus. Piemēram, 18 gadus vecai personai aktuālākais aizdevumu veids ar nodrošinājumu jeb, šajā gadījumā, galvojumu ir studējošā vai studiju kredīts, jo, kā rāda pieredze, šajā vecumā lielākā daļa jauniešu nestrādā, bet vēl tikai studē. Šādā situācijā galvojumu var sniegt, piemēram, personas vecāki.

Runājot konkrēti par ātro kredītu aizdevējiem, jāpiemin, ka vairākums no tiem nepievērš īpašu uzmanību kredītvēsturei un maksātspējai, detalizēti un nopietni tās vērtējot, jo, pirmkārt, tiem ir specifiska kredītu pieteikšanas un izsniegšanas tehnoloģija. Ātrajiem jeb interneta kredītiem iespējams pieteikties ar interneta vai īsziņas starpniecību, tāpēc, ņemot vērā virtuālās vides ierobežojumus, personas vērtēšana notiek vispārīgi un virspusēji, virtuāli aizpildīto pieteikuma formu novērtējot automātiski. Ātro kredītu aizdevēji šo rīcību izskaidro ar savu aizdevumu nelielajām summām un īsajiem atmaksas termiņiem, kuri mazina jebkādus finansiālos riskus. Balstoties uz iepriekš minēto, var secināt, ka 18 gadus vecai personai, kurai ir sabojāta kredītvēsture vai vāja maksātspēja, šā vai tā ir iespējams pretendēt uz ātrā kredīta saņemšanu. Tomēr vēlreiz jāatgādina, ka to ātro kredītu aizdevēju, kuri izsniedz kredītus no 18 gadu vecuma, pašlaik ir ļoti maz.

Nobeigumā jābrīdina, ka 18 gadus vecai personai, kurai jau ir negatīva kredītvēsture un maksātnespēja, vispār nav ieteicams aizņemties jebkāda veida kredītu, tādējādi situāciju padarot vēl tikai nelabvēlīgāku, bet, ja tai ir pozitīva kredītvēsture un maksātspēja, vispirms ir vēlams rūpīgi izvērtēt personīgo finansiālo stāvokli ilgtermiņā un atbildīgi apsvērt kredīta nepieciešamību.