Ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi

Pirmkārt, jāuzsver, ka jēdzieni “nebanku kredīts” un “ātrais kredīts” nav sinonīmi, kaut gan sabiedrībā tie ļoti bieži tiek savā starpā nepamatoti jaukti. Ātrais kredīts ir tikai viens no nebanku sektora kreditēšanas pakalpojumiem. Citi nebanku kredītu veidi ir, piemēram, auto kredīts, patēriņa kredīts, līzings un pat hipotekārais kredīts.


AizdevējsSaņemšanas laiksPirmais bez %Max pirmo reiziMaksimālā summaLNKA biedrsMin/max vecumsDarba laiks
15 min5 – 1000 €2000 € 20 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  10:00 – 20:00
15 min50 – 3000 €3000 € 20 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  09:00 – 18:00
1 stunda50 – 350 €700 € 20 – 65 D:  08:00 – 22:00
B:  10:00 – 20:00
30 min1000 – 25000 €25000 € 18 – 75 D:  09:00 – 19:00
B:  10:00 – 16:00
2 dienas1 – 1500 €1500 € 18 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  08:00 – 22:00

Ātrais kredīts

 • Ir viens no nebanku kredītdevēju īstermiņa aizdevumu veidiem, ko iespējams iegūt interneta tiešsaistē, izmantojot tādas ierīces kā dators vai mobilais telefons. Ņemot vērā to, ka ātrais kredīts ir iegūstams ar interneta starpniecību, nereti tas tiek saukts arī par interneta jeb online kredītu.
 • Tā priekšrocības attiecībā pret citiem aizdevumu veidiem ir izsniegšanas ātrums, kas vairākumā gadījumu neaizņem vairāk kā 10 līdz 15 minūtes, iegūšanas vienkāršība, jo tā iegūšanai nav nepieciešams nekāds nodrošinājums – ne ķīla, ne galvojums, kā arī nekādi citi dokumenti, pieteikšanās ērtība, jo tam iespējams pieteikties caur internetu, pat neizejot laukā no mājas.
 • Tā atmaksas termiņš ir vidēji 30 dienas jeb viens mēnesis, ko, protams, par attiecīgu samaksu ir iespējams vēl pagarināt uz periodu līdz 30 dienām.
 • Tā summa iespējama apmērā no 1 līdz par 10000 EUR, kas ir atkarīgs no katra kredītdevēja individuālajiem nosacījumiem.
 • Vairākums kredītdevēju saviem jaunajiem klientiem pirmajā aizņemšanās reizē sniedz iespēju aizņemties bezprocentu jeb bezmaksas kredītu, kas nozīmē to, ka kredītņēmējam kredītdevējam ir jāatgriež tieši tik pat liela summa, kādu tas aizņēmās.
 • Lielākā daļa kredītdevēju piedāvā saviem klientiem arī SMS kredīta opciju jeb iespēju saņemt aizdevumu, nosūtot kredītdevējam aizdevuma pieteikumu īsziņas veidā.
 • Vairākums kredītdevēju nosaka, ka to klientiem ir jābūt vismaz 18 gadus veciem, tomēr ne vecākiem par 85 gadiem, jābūt Latvijas pilsoņiem vai vismaz rezidentiem, jābūt aktīvam bankas kontam, kas reģistrēts kādā no Latvijas komercbankām, jābūt pozitīvai kredītvēsturei, kā arī jāgūst regulāri un stabili ienākumi.
 • Jāpiemin, ka ātrais kredīts ir vienīgais aizdevumu veids, kas nereti tiek piešķirts arī neņemot vērā potenciālā klienta kredītvēsturi un kredītspēju, jo ātro kredītu izsniedzēji neriskē ar aizdevumu lielās summās un garos atmaksas termiņos.

Kredītvēsture

 • To veido visas darbības, kas saistītas ar kredītu saņemšanu un atdošanu, uzrādot ne vien nokārtotās, bet arī aktuālās parādsaistības.
 • Tajā ir redzami ne vien kredīta maksājumu veikšanas vai neveikšanas fakts, bet arī to termiņi, tādējādi sniedzot iespēju vērtēt arī kredītņēmēja maksājumu disciplīnu.
 • Ikviena kredītņēmēja kredītvēstures informācija ir pieejama Latvijas Bankas kredītu reģistrā, parādu piedzinēja “CreditReform” datu bāzē, nebanku sektora kredītdevēju datu bāzēs, kā arī ikviena cita uzņēmuma iekšējās lietošanas datu bāzē.
 • Jāuzsver, ka tieši kredītvēsture ir tas faktors, kas pirms aizdevuma izsniegšanas potenciālajā klientā tiek vērtēts visvairāk un kuram ir noteicošā loma, vai aizdevums konkrētajām klientam tiks vai netiks izsniegts.

Slikta kredītvēsture

 • Vairākuma kredītņēmēju kredītvēstures tika sabojātas laikā no 2008. gada līdz 2012. gadam, kad pēkšņi beidzās tā saucamie “treknie” gadi un Latvijā sākās ekonomiskā krīze. “Trekno” gadu laikā nodibinātās kredītsaistības tika pamatīgi sabojātas, jo, strauji pazeminoties iedzīvotāju atalgojumam, samazinājās kredītņēmēju kredītspēja. Dēļ vājās kredītspējas kredītņēmēji vairs nebija spējīgi laikā un pilnā apmērā veikt kredīta ikmēneša maksājumus, tādējādi sabojājot savas kredītvēstures, kas vēl līdz šai dienai kavē vai vispār aizliedz saņemt jaunus aizdevumus gan pie banku, gan pie nebanku kredītdevējiem.
 • Kredītvēsturi bojā divi faktori – kredīta maksājumu kavēšana un, protams, to neveikšana.
 • Kredītdevēji pret sadarbību ar personām, kurām ir slikta kredītvēsture, izturas piesardzīgi un skeptiski, uzskatot tās par neuzticamām un izvairoties dibināt kredītsaistības ar tām. Kredītdevējus māc bažas, ka šie klienti savu kredītvēsturi atkārtos arī nākotnē, laicīgi vai vispār neveicot kredīta maksājumus, tādējādi negatīvi ietekmējot kompānijas finansiālo stāvokli.
 • Tieši negatīva kredītvēsture ir tā, kas liedz vai samazina potenciālu iegūt atkārtotu aizdevumu nākotnē. Var teikt, jo sliktāka kredītvēsture, jo mazākas iespējas saņemt kredītu kā pie banku, tā arī pie nebanku kredītdevēja.
 • Jāatgādina, ka arī kredītvēsturi, tāpat kā jebkuru vēstures faktu, nav iespējams izmainīt un labot, tāpēc, ja arī nokavētie maksājumi tiks samaksāti, maksājumu kavēšanas fakts saglabāsies. Ja, neskatoties uz slikto kredītvēsturi, aizdevumi tomēr tiek izsniegti, atliek vien rūpēties par to, lai turpmāk kredītvēsture veidotos pozitīva un neveidotu šķēršļus aizdevumu saņemšanai turpmāk nākotnē.
 • Jāpiemin, ka, ja kredītvēsture ir tikusi sabojāta pirms vairākiem gadiem, ir lielākas izredzes saņemt kredītu, jo vairākums kredītdevēju pārbauda potenciālā klienta kredītvēsturi tikai pēdējā gada laikā. Ja kredītvēstures sabojāšanas fakts ir noticis senā pagātnē, kredītdevēji tomēr vēlas ticēt, ka cilvēks ir spējīgs gadu gaitā laboties un vairs nepieļaut pagātnes kļūdas.
 • Jāuzsver, ka, ja kredītvēsturē uzrādās vēl joprojām nenokārtotas parādsaistības, ir mazas izredzes iegūt kredītu, jo kavēti maksājumi liecina par personas kredītnespēju.
 • Kā jau iepriekš pieminēts, nebanku kredītdevēji pret negatīvu kredītvēsturi izturas nedaudz pielaidīgāk nekā banku kredītdevēji, pamatojot to ar aizdevumu nelielajām summām un īsajiem atmaksas termiņiem, kas samazina jebkura kredītdevēja finansiālos riskus.

Ātrais kredīts un slikta kredītvēsture

 • Kredītvēstures izvērtēšana ir obligāta un neatņemama potenciālā klienta izvērtēšanas sastāvdaļa, kura tiek pielietota kā banku, tā arī nebanku sektorā. Kredītvēstures izvērtēšana palīdz izvairīties no potenciāli neizdevīgiem un nelojāliem klientiem, kuri atkārtojot savu negatīvo kredītvēsturi nākotnē, var radīt kredītdevējam finansiālus zudumus. Tomēr, kā jau iepriekš vairākkārt pieminēts, nebanku kredītdevēji, atšķirībā no banku kredītdevējiem, kredītvēsturei nepievērš īpašu vērību.
 • Ņemot vērā to, ka ātrie kredīti ir nelielās summās un ar īsiem atmaksas termiņiem, nebanku kredītdevēji gluži vienkārši var atļauties riskēt un izsniegt tos neuzticamām personām jeb tādām personām, kurām ir sabojāta kredītvēsture un vāja kredītspēja. Turklāt, tā kā ātrie kredīti pašlaik ir viens no populārākajiem aizdevumu veidiem, to lielais pieprasījums var kompensēt to potenciālos finansiālos zaudējumus.
 • Jāpiemin, ka galvenokārt “pateicoties” ātrajiem kredītiem vairākumam kredītņēmēju ir sabojātas kredītvēstures, jo ātrie kredīti pārējo aizdevumu vidū izceļas ar to pieejamību, kuru veicina gan to iegūšanas tehnoloģiskie risinājumi, gan izdevīgie un vienkāršie nosacījumi.
 • Kā nākas secināt, ātrais kredīts ir vislabākā alternatīva tām personām, kurām ir negatīva kredītvēsture vai vāja kredītspēja, tomēr uz to viennozīmīgi nevar paļauties un cerēt, ka šādās situācijās aizdevums vienmēr tiks izsniegts, jo liela daļa ātro kredītu devēju, valsts likumu vadīti, sāk pievērsties atbildīgai komercpraksei, skrupulozāk izvērtējot savus potenciālos klientus.

Vienmēr, neatkarīgi no tā, pie kura kredītdevēja un kādu aizdevumu vēlaties aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savas morālās spējas dibināt ilgtermiņa saistības, kā arī finansiālās iespējas laikā un pilnā apmērā nokārtot savas kredītsaistības. Vienmēr noskaidrojiet, vai nav kādas citas alternatīvas aizņemties finanšu līdzekļus, piemēram, no radiem vai draugiem, neiesaistoties parādsaistībās ar kredītdevējiem.